W największych miastach za mieszkania płacimy coraz więcej

O 15% zdrożały w ciągu dwóch lat mieszkania we Wrocławiu

Rzeczpospolita 16.10.2020:

"Z analiz spółki Emmerson Evaluation wynika, że we Wrocławiu w I półroczu średnia cena mkw. mieszkania wzrosła do ponad 8,4 tys. zł.. Była wyższa o 3,4% niż pod koniec 2019r. Największe podwyżki, o 8,3% odnotowano w śródmieściu, gdzie przeciętna cena mkw. lokalu przekroczyła 11,8 tys. zł. O 5,4% podrożały mieszkania na Krzykach. Średnia cena mkw. lokalu w tej dzielnicy wzrosła do ponad 8,4 tys. zł."

Komentarz:

Rynek mieszkaniowy w Polsce nieustannie się rozwija, co pokazał zeszły rok z rekordową liczbą mieszkań oddanych do użytku. W 2019r. wybudowano w Polsce ponad 207 tys. mieszkań, co jednaka nie wpłynęło na zmniejszenie się deficytu mieszkaniowego, który na koniec 2019r. wyniósł 641 tys. mieszkań. Zeszły rok pokazał również, że Polacy preferują zakup mieszkań na własność, gdyż tylko 16% społeczeństwa zatrzymuje się w lokalach wynajmowanych. Pomimo odczuwalnego wzrostu cen mieszkań, popyt na nieruchomości nie spada, a wręcz przeciwnie coraz więcej Polaków decyduje się na ulokowanie swoich oszczędności w nieruchomościach mieszkaniowych, często kierując się przy tym potencjałem inwestycyjnym.

Sposobność zaciągnięcia kredytu celem nabycia mieszkania, wiąże się w dalszym ciągu nierozerwalnie ze zdolnością kredytową, jaką dysponują gospodarstwa domowe, których zamożność nieustannie wzrasta. Choć do końca 2019r. w strukturze pozyskiwanych mieszkań w Polsce w dalszym ciągu dominowało finansowanie środkami własnymi, to wolumen czynnych umów kredytowych systematycznie wzrastał.

Jeśli chodzi o początek 2020r. to polska branża deweloperska, jak również cała gospodarka spotkała się z sytuacją niecodzienną, musiała zmierzyć się z okresem powszechnej pandemii wywołanej przez rozpowszechnianie się wirusa COVID-19. Z fazy początkowego zaskoczenia tj. I kwartału b.r., deweloperzy musieli przejść do etapu realizacji zaplanowanych działań i szukania nowych rozwiązań, dzięki którym dotarli do klientów, którzy jak się okazało nie zrezygnowali z wcześniej rozpoczętych zakupów mieszkaniowych, lecz zaczęli podchodzić do decyzji nabycia lokali z większą ostrożnością. Na rynku nieruchomości znaczny spadek odnotowały tylko inwestycje, które są realizowane przez osoby indywidualne, budujące domy (często jednorodzinne) na własne potrzeby. Prawdopodobne wycofywanie się klientów z tego sektora spowodowane jest z ograniczeniem możliwości poruszania się oraz większymi problemami związanych z procedurami administracyjnymi.

Aktualne dane statystyczne wskazują, iż stolica Dolnego Śląska nadal utrzymuje się w czołówce najdroższych miast, w kontekście cen mieszkań. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania w całej Polsce nadal jest wysokie. Wielu z potencjalnych klientów liczyło na obniżenie się cen nieruchomości na rynku pierwotnym, ale obserwując rosnące ceny materiałów, robocizny to nic nie zapowiada, aby w najbliższej przyszłości ceny uległy znacznym obniżkom, wręcz mają tendencję wzrostową. Odnotowując zachowania na rynku mieszkaniowym, można stwierdzić, że charakteryzuje się obecnie stabilnością, wskazana jest jednak przezorność, gdyż sytuacja związana z pandemią może nadal rozwinąć się dynamicznie. Tym bardziej obecni na rynku klienci, w dobie sytuacji niepewnej, decydują się przeważnie na zakup nieruchomości, które są inwestycjami bezpiecznymi (nieobciążone hipoteką), w atrakcyjnej lokalizacji oraz z dostępem do pełnej infrastruktury miejskiej, inwestycji która nie straci na swojej atrakcyjności.

Na utrzymujący się wysoki poziom cen mieszkań, ma niewątpliwe również wpływ coraz bardziej ograniczony dostęp do gruntów działek w atrakcyjnych lokalizacjach dużych miast, dodatkowo przedłużające się procedury administracyjne (w tym wydłużony czas otrzymania decyzji pozwolenia na budowę) może doprowadzić do utrzymania się tendencji nadwyżki popytu nad podażą na rynku mieszkaniowym, a tym samym narzucić wzrost cen.

Pandemia COVID-19 w dużym stopniu przyczyniła się do kompleksowych zmian zachodzących w firmach deweloperskich, wpływając na ukształtowanie nowych zasad i norm obowiązujących w stosunku do potencjalnych klientów, rozpoczynając od działu obsługi klienta na prawnym, i inwestycyjnym kończąc. Deweloperzy zmuszeni zostali do modernizacji swoich projektów, tak aby zgodnie z nowymi trendami oraz aktualnymi preferencjami konsumentów wpisać się w ich oczekiwania. Nabywcy mieszkań poprzez doświadczenia z okresu pandemii, zaczęli zwracać uwagę w kontekście inwestycji deweloperskich na atuty takie jak np. dodatkowe przestrzenie zewnętrzne (rowerownie, wózkowanie, komórki lokatorskie); duże, przestronne, zadaszone balkony czy też dodatkowe pomieszkania w lokalu z przeznaczeniem do pracy zdalnej. Deweloperzy obecnie muszą dopasować się do panujących trendów, przy wyborze lokalizacji przedsięwzięcia muszą pamiętać o potrzebach mieszkańców, dostępnej infrastrukturze również w kontekście przyszłości.

Rynek nieruchomości wyraźnie wyhamował jeśli chodzi o wprowadzanie nowych ofert - deweloperzy wstrzymują się z projektami, które jeszcze nie zostały rozpoczęte dopóki nie sprzedadzą mieszkań w realizacji.

Wrocław ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek pracy, obecność licznych uniwersytetów, placówek kulturalnych nieustannie przyciąga turystów i nowych mieszkańców. Odpowiednie zaplecze kadrowe, zagwarantowane poprzez wysoką liczbę absolwentów szkół wyższych, nowoczesną infrastrukturę a także dostęp do rozwijających się nieustannie nowych technologii sprawiają, że stolica Dolnego Śląska jest nadal chętnie wybieranym miastem do zamieszkania.

Nie zwlekaj, liczba mieszkań jest ograniczona!

Zapewnij sobie mieszkanie w Willach Miejskich przy ul. Krzyckiej już dziś!

Skontaktuj się z nami aby poznać szczegóły.

Dowiedz się więcej
 
keyboard_arrow_up